Deutsche Version
 
   
  strona główna • fotograf • miejscowość • awers zdjęcia • secesja • literatura • księga gości • kontakt • linki  
 

przeciwieństwie do mojego zbioru „fotorevers” ta część strony poświęcona jest tylko i wyłącznie ozdobnemu awersowi zdjęcia z okresu secesji.
Pierwsze fotografie, które przypadkowo kupiłam przyprawiały mnie o ból głowy. Moje poczucie estetyki bardzo cierpiało, ale z czasem gdy zbiór się powiększał, znalazłam duże zadowolenie w poszukiwaniu i powiększaniu tej kolekcji.
Tą część zbioru traktuję bardziej jako studium socjologiczne.

D l a c z e g o ?
To pytanie jakie sobie zadają przy oglądaniu każdej fotografii.
Dlaczego wybrano taki motyw ; dlaczego więcej jest zdjęć męszczyzn?
Czy męskie osobniki, tak jak w przyrodzie, potrzebują więcej ozdób, kolorytu, puszenia się...
W sumie w całym dotychczasowym zbiorze mam może kilka żadnych secesyjnych fotografii, resztę można traktować jako kicz secesyjny.
Fotografom w latach 1890 do 1915 roku nie wystarczaąo już „zdejmowanie” ludzi tylko na tle malowniczych blejtramów z górami, sztucznymi strumieniami, malowniczymi wsiami albo z rekwizytami takimi jak: złamane kolumny, ozdobne pałacowe schody, czy palmy. Zaczęto produkować winiety, które miały stać się ozdobą lub uwypuklić charakter a nawet wskazać zawód czy zainteresowanie danej osoby. Gotowe winiety, takie : jak rulony papieru ozdobione kwiatami, albo podkowy otulone wijącymi się liśćmi powoju lub wizerunki cesarza, można było kupić w specjalnych sklepach z artykułami fotograficznymi albo bezpośrednio wybrać w atelier i skorzystać z fachowej porady fotografa. Oczywiście fotografie te były droższe od normalnych zdjęć.
Kolekcji tej po dłuższym zastanowieniu nadałam następujący układ: kobiety, mężczyźni, dzieci i grupy. Myślę, że układ ten najlepiej obrazuje relacje społeczne tamtych czasów i zawiera znaczny walor poznawczy.
Życzę dobrej zabawy.

  Wszystkie teksty, zdjęcia i inne treści na tej stronie internetowej są moją wartością. Możecie Państwo tekst albo fotografie dla siebie lub znajomych skopiować albo wydrukować. Każde inne wykorzystanie bez mojej pisemnej zgody jest zabronione.